Vali’den

 “KADİM ŞEHİR KÜTAHYA’YA DAVET”

Kütahya Valiliği olarak; Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörlüğü ile birlikte Kütahyalı Ressam Ahmet Yakupoğlu’nun doğumunun 98. Yılı anısına düzenlenen, ‘1.Uluslararası Ahmet Yakupoğlu Şehir, Sanat ve Tasarım Sempozyumu’nu kamuoyuna duyurmaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz.

Ord. Prof. Dr. Süheyl Ünver Ekolü’nün son halkası olan, Kütahyalı Ressam Ahmet Yakupoğlu’nun doğduğu kadim şehir Kütahya  için düzenlenen; Şehir, Sanat ve Tasarım başlıklı sempozyumda özel konu başlıklarımızı; Ahmet Yakupoğlu ve UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına girmiş olan Kütahya İlimiz oluşturmaktadır.

Bildiğiniz gibi şehir kavramı, içinde sanatı, tarihi, folklorü, kültürü, mimariyi, insanı barındıran ögelerin tamamından oluşur. Şehir, bütün hayatımızı kuşatan, kavrayan zengin bir içeriğe sahiptir. Bizler bu mirası anlayıp yaşadığımız ve yaşattığımız ölçüde varız.

7000 yıllık tarihi ile toprağın, ateşin ve suyun buluştuğu Germiyan diyarı, Evliya Çelebinin memleketi Kütahya; hep birlikte nefes alıp verdiğimiz bu şehir, vazgeçilmez değerdeki eserlerle, Selçuklu, Germiyan ve Osmanlının son dönemlerinin izlerini bu şehirde görebilirsiniz. Germiyan Sokağı ve konaklarıyla, Ulu Camisiyle, kalesiyle, pınarları ve çeşmeleriyle bir kadim şehir. Çinisiyle, el sanatları ile  paha biçilmez derecede zengin bir kültürel mirasla bezeli bir şehir…

Kütahya, tarihi, doğası ve kültürel zenginlikleri ile Germiyan kültürünü yaşatan, çelebilerin, şehzadelerin şehridir. Sultan Veled’in dediği gibi; ‘Kütahya, kusursuz bir güzelliktir. Cennet ya Kütahya’nın altındadır ya üstünde.’

Bu yıl birincisini düzenleyeceğimiz ‘1. Uluslararası Ahmet Yakupoğlu Şehir, Sanat ve Tasarım Sempozyumu uzun zamandır tasavvur edilen, şehrimizin önemli bir eksikliği gidereceği düşünülen değerli bir çalışma olarak görmekteyiz. Bu çalışmayı, şehir ve üniversite işbirliği ile gerçekleşmesi açısından olumlu buluyor ve diğer şehirlerimize de örnek olacağını ümit ediyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle, sempozyumun gerçekleştirilmesinde, başta Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Remzi Gören’e, Kütahya Belediye Başkanı Sayın Kamil SARAÇOĞLU’na, akademisyenlerimize, sanatçılarımıza, Kütahyalı hemşerilerimize, desteklerini esirgemeyenlere ve emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. Kültür dünyamızda önemli bir boşluğu dolduracağı inancıyla hazırlanan bu sempozyumun, sanatımıza, insanımıza, şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.

“ 1.ULUSLARARASI AHMET YAKUPOĞLU ŞEHİR, SANAT VE TASARIM SEMPOZYUMU ’’na değerli destek ve  katkılarınıza şimdiden teşekkür eder, sizlere sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Dr. Ömer TORAMAN, Kütahya Valisi